Chat, Sohbete Giri?
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR : SiteAdmiN

OKUNMA :

YORUM : 0

Tevekkül Etmek

Tevekkül; bir işte başarıya ulaşmak için gerekli tüm çalışmaları yaptıktan sonra Yüce Allah’a güvenip dayanarak işin sonucunu ona bırakmaktır. İnsanın, bir şeyin meydana gelmesi için yapılması gereken işleri yapmadan yani sebepleri yerine getirmeden işi Allah’a bırakması tevekkül değildir. Dinimiz, böyle bir anlayışı reddetmiştir. Yüce Allah’ın ‘Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.’ buyurması, insanın mutlaka çalışıp gayret getirmesi gerektiğini ortaya koymaktır.

Bir öğrenci, dersine çalıştıktan sonra sınava girer ve neticeyi Allah’a bırakırsa tevekkül etmiş olur. Bir öğrencinin; ‘Kaderimde ne varsa o olur.’ yada; ‘Ben Allah’a tevekkül ediyorum.’ diyerek dersine çalışmadan sınava girmesi tevekkül değildir. Onun yüksek puan beklemesi boşunadır. Çünkü o üzerine düşeni yapmıştır.

Tevekkül Etmek

Tevekkül Etmek

İnsanın bir işe karar verip bu konuda üzerine düşeni yaptıktan sonra tevekkül etmesi, aynı zamanda Allah’ın emridir. Yüce Allah; ‘ Kararını verdiğin zaman da artık Allah’a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenleri sever.’ buyurmaktadır. O halde insan, her işte üzerine düşeni yapmalı, sonucu Allah’a bırakmalıdır.

ETİKETLER :

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.