Taşıtlarda Devrilme Ekseni Nedir ?

SiteadmiN     27-01-20     Genel     Taşıtlarda Devrilme Ekseni Nedir ?     42 Defa Okundu

     Taşıtın virajdaki hareketi sırasında ,ağırlık merkezine etkiyen santrifüj kuvvet ,taşıtın hareket yönüne dik bir devrilme etkisi üretir. Bu etkinin değeri, değişen sıçramaların etkisindeki yaylanma oranına ve santrifüj kuvvetin kuvvet koluna bağlıdır.Kuvvet kolu ağırlık merkezi ile devrilme ekseni arasındaki mesafedir.
     Devrilme ekseni gövdenin anlık devrilme eksenidir. Diğer tüm rijit elemanlar gibi ,taşıtta her an bir dönme hareketi uygular.Devrilme ekseni,yaklaşık olarak ,ön ve arka dingillerden geçen ve yola dik düzlemler üzerinde bulunan devrilme merkezlerinin bulunması ile belirlenir.Bu merkezler ,devrilme sırasında anlık olarak yerleri değişmeyen noktalardır.Devrilme ekseni ,işte bu merkezleri birleştiren eksendir.

Devrilme merkezinin belirlenmesinde ,aşağıdaki grafik yöntem izlenebilir:  

  1. Alt ve üst salıncak kollarını,birer doğru ile birleştirip,uzatarak kesiştiriniz.
  2. Bu kesişme noktasından başlayarak,tekerleğin yere temas noktasından geçen bir doğru çiziniz.
  3. En son çizdiğiniz bu doğru ile ağırlık merkezinden geçen düşey doğrunun kesişme noktasını belirleyiniz.İşte bu nokta devrilme merkezidir.

Yüksek devrilme merkezi, merkezin ağırlık merkezine daha yakın olması demek olduğundan,virajlarda daha az devrilme ihtimali;ancak;sıçramalara bağımlı olarak daha çok iz değişimi demektir.Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?