Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar Arıza Belirtileri Nelerdir

SiteadmiN     15-05-20     Genel     Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar Arıza Belirtileri Nelerdir     69 Defa Okundu

Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar Arıza Belirtileri Nelerdir

Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar Arıza Belirtileri NelerdirAracımızın motoru sürüş halindeyken eksiksiz bir biçimde çalışması gerekmektedir, aksi takdirde aracımızın motorunun bir aksanı çalışmıyor ya da zarar görmüşse bir parçaya ya da motorun tamamına zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Aracımızın motorunda birçok parça bulunmaktadır, bu parçaların bakımı ve bazı zamanlarda değiştirilmesi gerekmektedir. Motorumuzun parçaları aracımız belli bir kilometreye geldiğinde zarar görür ve çalışmamaya eskisi kadar işlevini devam ettiremez hale gelir.  Motorun parçalarına bazen toz ve benzeri bakteriler kaçabilir buda araç motorunun yakıttan israf etmesine neden olur, bazen ise bir parçanın zarar görmesi aracımızın hararet yapmasına neden olabilir.


Katalitik Konvertör Nedir Ne İşe Yarar Arıza Belirtileri Nelerdir

Ülkelerin ve ülkemizdeki insanların nüfusu arttıkça hava kirliliği artış göstermektedir. Hava kirliliğine neden olan etkenler soba bacaları ve araba egzozlarından havaya salınan kirli gazlardır. Egzoz gazlarından genellikle havaya karbondioksit gazı salınır, yanmış yakıt kokusu ile dünyanın bütün havası kirlenmekte ve ozon tabakası delinmeye başlanmıştır, özellikle çok nüfuslu ülkelerde ve gelişmiş ülkelerde bu oldukça sık yaşanır. Gelişmiş ülkelerin araç sayısı çoktur ve insanlar havaya atılan araçların egzoz borularından çıkan dumanları engellemek için araçlarında katalitik konvertörkullanmaya başlamışlardır. Katalitik konvertör egzoz gazından havaya salıncak olan kötü gazları temizler ve doğaya temiz ve güvenilir bir biçimde salınmasını sağlar, zararlı gazların gaz emisyonunun sağlar ülkemizde 1980 yılından itibaren kentleşme artmış ve buna bağlı olarak motorlu taşıtların kullanımı da artış göstermiştir. Bundan dolayı araçlarda katalitik konvertör kullanımı zorunlu hale gelmiş bu katalitik konvertör hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanılmaktadır.

Zararlı gazların doğaya salınmasını önleyen katalitik konvertör parçaları da zarar görebilir zamanla işlevini yapamaz hale gelir. Katalitik konvertör arızaları şu şekilde anlaşılabilir, egzozdan kötü koku geliyorsa, aracın performansında azalma olmuşsa, araç çekişten düşmüşse, fazla yakıt tüketilmesi, katalitik konvertörün arızaları olduğunun göstergeleridir.Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?