Chat, Sohbete Giri?
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR : SiteAdmiN

OKUNMA :

YORUM : 0

Edep

Edep; insanın terbiyeli olması, haddini aşmaması, hem Yüce Allah’a hemde insanlara karşı saygılı davranmasıdır.

Hepimizi yoktan var eden, bize sonsuz nimetler veren Allah’a karşı edepli olmalıyız. Yüce Allah’a karşı edepli olmamız demek, onu sevmemiz ve emirlerin yerine getirip yasaklarından kaçınmamız demektir. Peygamberimize, onun arkadaşları olan sahabelere; dinimiz vatanımız ve milletimiz için faydalı pek çok işler yapmış olan büyüklerimize karşı da edepli olmalıyız. Yüce kitabımız Kuranı kerime ibadethanelerimize ve diğer manevi değerlerimize karşı edepli olmak, onlara saygıda kusur etmemek de Müslüman olmamızın gereğidir. Yine Müslüman Türk çocukları olarak vatanımıza, milletimize, kutsal değerlerimiz uğruna canlarını feda etmiş olan şehitlerimize karşı da saygılı olmalıyız.

Edepli olmak, annemize, babamıza öğretmenlerimize, büyüklerimize de sevgi ve saygı göstermemizi gerektirir. Çünkü onlar bizim yetişmemiz bilgi ve beceri kazanmamız için ellerinden gelen gayreti göstermekte ve bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadırlar.

İnsanlara karşı edepli, saygılı ve kibar davranan nezaket kurallarına dikkat eden kimseye herkes saygı gösterir ve nazik davranır Bir insan eğer başkalarından sevgi ve saygı görmek istiyorsa aynı davranışı kendisi de göstermelidir. Başkalarına edepli ve saygılı davranan kimse, insanlar tarafından sevilir sayılır.

İnsanın değerini arttıran, ona kişilik kazandıran ve başkaları tarafından takdir edilip sevilmesini sağlayan bir güzel huy da haya sahibi olmaktır.

Edep

Edep

Haya utanmak demektir. Haya insanın kötü hal ve hareketlerden kaçınmasını, daima iyi güzel ve doğru olan şeyleri yapmasını sağlar Örneğin; haya sahibi kimse, ahlaka aykırı olan her türlü hal ve hareketten uzak durur. Allah’ın yasak ettiği kötülükleri yapmaz. Çünkü kendisini insanlar görmese de Allah’ın gördüğünü bilir.

Müslüman, edep ve haya sahibi insandır. O haya sahibi olmanın insan için gerekli olduğunu bilir. Bir sözünde, “Haya imandandır (Müslüman olmanın gereğidir).” buyuran Peygamberimiz (S.A.V) kendisi de haya sahibi, edepli, nazik ve iyi kalpli bir insandı. Hiç bir zaman kaba ve çirkin bir söz söylemezdi. Sert tartışmalardan kaçınır, gereğinden fazla konuşmazdı. Küçük büyük, kadın erkek herkese nazik davranırdı. Hatta kendisine düşmanlık edenlere gösterdiği nezaket, onların Müslüman olmalarını sağlamıştır. Her Müslüman da Peygamberimizi örnek almalı, onun gibi edepli haya sahibi ve nazik olmalıdır.

ETİKETLER :

SONRAKİ YAZI »

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.