Ateşleme Bobini Nedir Arızası Belirtileri ve Tamiri

SiteadmiN     23-05-20     Genel     Ateşleme Bobini Nedir Arızası Belirtileri ve Tamiri     62 Defa Okundu

Ateşleme Bobini Nedir Arızası Belirtileri ve Tamiri 

Motorlu taşıtlarda aracımızın hareket etmesi için motor sisteminin eksiksiz olarak çalışması gerekmektedir. Aracımızın motorunda motoru ateşlemek için ve aracımızı hareket ettirmek için bir ekipman daha vardır. Bu parça “Ateşleme Bobini’‘dir.


Ateşleme bobini kontak anahtarını çevirdiğimizde aküden gelen akımın bujilere gitmeden önce toplanıp gerilimin çoğaltıldıktan sonra ateşleme sistemi kablolarına ve oradan da bujilere gönderen parçaya ateşleme bobini adı verilir. Bir nevi aküden aldığı enerjiyi, küçük bir kıvılcımın voltajını artırarak motorun daha kuvvetli bir voltajla çalışmasını ve böylelikle motorun stop etmeden seyir etmesini sağlar.

Ateşleme bobini motorun bir parçası olduğundan, sürekli çalışır haldedir ve zamanla motorun parçaları zarar görebilir. Zarar gören parçalar zamanında değiştirilmeli ya da bakımları, temizlikleri yapılmalıdır. Ateşleme bobini aracın km farkına göre değiştirilebilir çok fazla kullanılmış bir otomobilin ateşleme bobini daha fazla eskimiş olacaktır bu sebepten dolayı motor da ateşleme bobininin arıza yaptığına dair bazı belirtiler oluşacaktır. 

Ateşleme Bobini Nedir Arızası Belirtileri ve Tamiri

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Motorun sarsıntılı,zor ve geç çalışması, aracın çekişinde gözle görülür bir düşüş, yakıt sarfiyatının artması, aracın sık sık stop etmesi

Ateşleme Bobini Neden Arıza Yapar?

  • Bujilerin ateşleme özelliğini yitirmiş olması
  • Buji tırnak aralıklarının ideal olmaması
  • Buji kablolarında eskime,kopma, yanma vs. oluşabilecek arızalar
  • Bujilerde çatlak oluşumu ve görevini tam olarak yerine getirememesi
  • Yan sanayi ve kalitesiz ateşleme bobin kullanımı
  • Aracın kullanımına ve yaşına bağlı yıpranmalar sonucu
Ateşleme Bobini Tamir Edilir mi?

Ateşleme bobininidirek değiştirmek gerekir, Tamir edilmeye çalışılması tavsiye edilmemektedir. Otomobilinizin modeline göre uygun olarak tasarlanmış yeni bir bobinle değiştirmek en uygun tamir yöntemi olacaktır. Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?