ALIŞMAK DAHA ZOR

Aşkın ömrünün çok uzun olmadığını, zor da olsa kabul ettik… Aşkın yerine geçen sevgi ve şefkat gibi duyguların kıymetini bilme konusunda ise son derece kararsızız!

HİÇBİR duygusal ilişki sadece aşktan ibaret değil, isin içinde birlikte geçirilen zaman ve o ilişkiye özel birtakım alışkanlıklar da var. Psikologlar bu alışkanlıkları ilişkinin garantisi olarak tanımlıyor ve erkeğin de kadının da ilişkinin verdiği “güvende olma” duygusuna ihtiyacı olduğunu iddia ediyor.

BOŞUNA UZATMAYIN

Bir zamanlar deliler gibi aşık olduğunuz sevgilinize artık pek bir şey hissetmeseniz de ondan ayrılamıyor olabilirsiniz. Çünkü, birlikteyken hayatinizi dolduran ve bilinçsizce sürdürdüğünüz tüm ortak alışkanlıklardan mahrum kalacaksınız. Televizyon izlerken sırtınıza masaj yapması, cep telefonunuza yolladığı aþk mesajları, pazar günlerinin brunchlari, ortak arkadaşlarınızla yemeğe ya da sinemaya gitmek… Belki en önemlisi de bu sonuncusu; çünkü birlikte olduğunuz zamanda ister istemez ortak bir arkadaş çevreniz oldu ve ayrıldığınızda muhtemelen bu insanların bir kısmını da kaybedeceksiniz. Bütün bunların yerini koskocaman bir boşluk alacak ve siz, bu boşluğa düşmekten ölesiye korkuyor ve aslında çoktan bitmiş olan ilişkiyi çeke çeke sürdürmeye çalışıyorsunuz.

HAKSIZLIK ETMEYİN

Bu güvensizligi ve pasifligi asmaniz sart. Öncelikle bilmelisiniz ki, onu sevmediginiz halde birlikte olmaya devam etmeniz, sevgilinize de kendinize de büyük haksizlik. Ayrica duygulariniz eslik etmedigi zaman, o aliskanliklar da anlamlarini yitirmeye ve hatta size itici gelmeye baslayacaktir. Sevgi paylasilmadigi vakit, yasananlar da paylasilamaz. Insanlar ve iliskiler sürekli degisir, dolayisiyla aliskanliklarin da degismeleri gerekebilir.

Cesaretinizi toplayin ve sevgilinizle paylastiginiz ortak yasamdan kalan bosluga yeni bir hayat kurmaya hazirlanin. Yavas yavas, uzun zamandir görüsmediginiz arkadaslarinizla görüsmeye baslayin, yeni insanlarla tanismak için firsat kollayin, kültürel etkinlikleri takip edin, kendinize uygun hobiler bulun. Kisacasi yepyeni ve tamamen size ait bir yasamin temellerini atin ve hazir oldugunuzda ayrilma kararinizi bildirin. Böylece ona ve kendinize eziyet etmemis olur ve iki iyi arkadas olarak görüstügünüzde, geçmisteki ortak aliskanliklariniz) gülümseyerek anabilirsiniz.

Ondan ayrilamiyorsunuz, çünkü birlikteyken hayatinizi dolduran ve bilinçsizce sürdürdügünüz tüm ortak aliskanliklarinizdan mahrum kalacaksiniz.

Ondan ayrilamiyorsunuz, çünkü birlikteyken hayatinizi dolduran ve bilinçsizce sürdürdügünüz tüm ortak aliskanliklarinizdan mahrum kalacaksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir