Chat, Sohbete Giri?
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR : SiteAdmiN

OKUNMA :

YORUM : 0

Hoşgörülülük

Alçak gönüllülük; kimseyi küçümsememek, büyüklük etmemek ve kimseyi hor görmemektir. Alçak gönüllü insan; namuslu, sözlerinde tutarlı, göründüğü gibi olan ve olduğu gibi görünen insandır. Bu insan, kendi kişilik ve vakarını koruduğu gibi başkalarına karşı da saygılı olur. İnsanlar arasında ayrım yapmaz. Alçak gönüllü insan, konumu ne olursa olsun, herkesin insanlık şeref ve haysiyetine sahip olduğunu bilir. Bundan dolayı hiç kimseyi küçümsemez, incitmez; herkesin hak ve hürriyetlerine, görüş ve düşüncelerine saygı gösterir. Bu tutumundan dolayı da toplumda sevilir sayılır.

Alçak gönüllü bir insan olan Peygamber Efendimiz, şahsının övülmesinden ve kendisini övenleri dinlemekten hoşlanmazdı. Kimseyi küçümsemez, insanlar arasında ayrım yapmazdı. Arkadaşları arasında oturduğu zaman yer seçmez, kimseyi yerinden kaldırmaz, rahatsız etmezdi; boş bulduğu yere otururdu. Konuşanların sözlerini kesmeden dinlerdi. Herkese sevgi, anlayış ve hoşgörü ile davranırdı.

Hoşgörülülük

Hoşgörülülük

ALÇAK GÖNÜLLÜ İNSANIN SAHİP OLMASI GEREKEN GÜZEL HUYLARDAN BİRİ DE HOŞGÖRÜLÜ OLMAKTIR. HOŞGÖRÜ; BAŞKALARININ GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNE SAYGI GÖSTERİP B UNLARI ANLAYIŞLA KARŞILAMAKTIR.

Hoşgörülü insanlar, iyi niyetlidirler. Onlar küçük meseleleri büyütmezler, olur olmaz şeylere sinirlenmezler, insanlara karşı anlayışlı davranırlar. Herkesle iyi geçinirler ve insanların hatalarını, onları kırmadan yumuşak bir dille düzeltmeye çalışırlar.

Yüce dinimiz, insanın alçak gönüllü olmasını ve başkalarını hoşgörülü davranmasını öğütlemiştir. Engin bir hoşgörü sahibi olan Peygamber Efendimiz, bu konuda bize en güzel örnektir. Peygamberimiz kimseye kin gütmemiş, kimseye kötülük yapmamıştır. Biz de Peygamberimizi örnek almalıyız, onun gibi alçak gönüllü ve hoşgörülü olmalıyız.

ETİKETLER :

SONRAKİ YAZI »

Yazı hakkında görüşleriniz

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.