Bildirimler
Temizle

Bebeklerde Ek Gıdalar  


free
Gönderiler: 2
 free
( Kayıtlı Üye )
Topic starter
(@free)
KadincaKonular
Katılım : 1 sene önce

1- Meyveler

Ek gıdaya geçerken bebeğinin en seveceği besinler büyük ihtimalle meyveler olacak. Bebeğini meyvelerle tanıştırırken püre yapmayı veya buharda haşlanmış dilimler sunmayı deneyebilirsin. Meyve sunumuyla ilgili şu bilgileri vermiş: Elma, armut, muz gibi meyveler, başlangıç için çok uygundur. İlerleyen dönemlerde de mevsim meyvelerini vermeye dikkat etmelisin. Bebeğine meyve suyu vermek yerine meyvenin kendisini ver. Çünkü meyveler lif açısından çok zengindir. Bebeğin aç iken meyve verme. Meyveleri yoğurt, mama ve anne sütü ile bir öğün şeklinde verebilirsin.

2- Sebzeler

Tadıma havuç, patates, kabak gibi sebzelerle başlayabilirsin. Bu sebzeler yapısı gereği hem püre yapmaya hem de dilimli sunmaya çok müsait. Sebzelerin püreleri dolapta 1-2 gün saklayabilirsin. Biraz bekletilen pürenin probiyotik miktarı artar. Lahana, soğan, sarımsak gibi sebzelerin gaz yapma ihtimali var. Bu yüzden bunları 8. ay itibariyle, iyice pişmiş şekilde sunman daha iyi olacak.

3- Etler

Bol bol demir ve protein içeren etleri bebeğine vermek için 8. ayı beklemelisin. İlk tercih edeceğin et, kuzu eti olmalı. Kuzu etini önce 1 tatlı kaşığı, daha sonraları ise 4 çorba kaşığı miktarında verebilirsin, etli sebze yemeği yapmak iyi bir fikir. Ama önce eti ayrı bir yerde çok iyi pişirip sonra sebzelerin içine katarak yeniden pişirmelisin.

4- Yumurta

Bebeğine yumurta vermek için sabırsızlandığını biliyoruz; çünkü yumurta, tam bir besin deposu!

Ancak yumurta alerjik bir besin olduğu dikkat etmen gereken şeyler var. İşte onlar: Bebeğine 6. ayda yalnızca iyi pişmiş yumurta sarısı vermelisin. Eğer cildinde hassasiyet oluşursa, 8. aya kadar beklemelisin. Bebeğinin alerjisi yoksa, özellikle kahvaltılarda bir yumurta sarısı yiyebilir.

Yumurta sarısını mamalara, sebze yemeklerine karıştırabilirsin. Yumurta beyazı vermeye 1 yaşında başlayabilirsin. Eğer yumurtanın tadı ve kokusu bebeğinin hoşuna gitmezse, yemek içinde veya çorba terbiyesinde kullanabilirsin.

5- Bal

Balın ne kadar şifalı bir besin olduğunu biliyorsun. Ancak bebekler için hem alerji hem de zehirlenme riski taşıyor. Bu yüzden bebeğine 1 yaşından önce bal vermemelisin. Baldaki bazı bakteriler, Botulizm zehirlenmesine neden olabilir ama bu riski, balı sıcak su içerisinde bir süre bekleterek azaltabilirsin.

6- Yoğurt

Yoğurt ve yoğurt suyu, bebeğin için en faydalı olacak besinlerden. Ayşe Öner, yoğurdun inek sütü ile mayalanmasına rağmen, sütten daha az alerjik ve hazmının daha kolay olduğunu söylüyor. Yine de alerji ihtimaline karşı önce biraz tattırıp, cildinde reaksiyon olup olmadığını izlemende fayda var. Günlük süt ile evde kendi mayaladığın yoğurt ise hepsinden daha değerli ve lezzetli olackdır.

7- Kefir

Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebir bir içecek olan kefiri, 6. ayla birlikte bebeğine verebilirsin. Kefir, yoğurt mayalarken bile kullanılıyor. Bebeğin tadını sevmezse, meyvelerle zenginleştirerek ona sunabilirsin.

8- Ekmek

Ekmeği bebeğine 6. ayda verebilirsin. Ayşe Öner, bebeğe önce ekşi mayalı ekmek sunmayı, eğer hazım sorunu yaşamazsa diğer ekmekleri denetmeyi öneriyor. Beyaz ekmeğin hazmı çok daha zor ve gluten oranı çok yüksek. Bu yüzden bebeğine tam buğday ya da çavdar gibi tahıllardan üretilen ekmekleri sunman daha faydalı olacak.

9- Hazır kaşık mamaları

"Bebeğiniz bunları yemese de olur. Yenmemesi durumundan bir besin eksikliği söz konusu değildir. Kilo almayan bebeklere, eğer doktor tavsiye etmiş ise günde iki öğün verebilirsiniz. Organik olanları tercih etmelisiniz. Fazla verilmesi kilo ve kabızlığa yol açacaktır."

10- Muhallebi

Bebeğine pirinç unlu, şekerli mamalar vermek zorunda değilsin. Zaten bu malzemeler bebeklerde kabızlık, iştahsızlık ve gaz yapabilir. Eğer muhallebi vereceksen, yulaf, doğal müsli ve buğday özünden yapılmış, meyvelerle tatlandırılmış muhallebileri tercih etmelisin.

11- Karbonhidratlar

bilgilere göre bebeğin; sebze, meyve, anne sütü, et gibi besinlerden gereken karbonhidratı alır. Bu yüzden yaklaşık 9. aya kadar makarna, pilav, bisküvi gibi gıdalar vermene gerek yok. Bu besinler kan şekerini de ani şekilde yükselttiği için bebeğine mümkün olduğunca az vermen de fayda var.

12- Yağlar

Bebeğinin yemeklerinde yapay içeriği olmayan, işlem görmemiş yağları kullanmalısın. Ayşe Öner, yağların en büyük enerji kaynağı olduğunu ve bebeklerin gelişim sürecine büyük etki ettiğini söylüyor. Bebeğine sızma zeytinyağı, doğal kaymak ve tereyağı verebilirsin. Eğer işlem görmediğine eminsen, ayçiçeği yağı, fındık yağı ve keten tohumu yağı da kullanabilirsin.

 

Cevap yaz

Yazar Adı

Mail Adresiniz

Başlık *

İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı